ponedeljek, 4. avgust 2014

29. julij - Peking - 2. dan
Današnje oglede smo začeli relativno pozno- ob desetih. Verjetno je tale naš vodič mislil, da smo bogi bogi od poti in da ne bomo mogli prej vstati. Pojma nima, kako smo vzdržljivi.
Spali smo še kar v redu. Sicer je v Pekingu zelo vroče, ampak klima v hotelu deluje, tako da jo je bilo za spat celo dobro ugasnit.
Zajtrk v hotelu je sicer za doplačilo 26 yuanov. kar je malo več kot 4,5 evra, ampak vključuje vse- od pohanega piščanca, riže, juhe, nudlnov, zelenjave takšne in drugačne in še cel kup drugih reči, tako da je cena zelo v redu, sama hrana pa tudi.
Naša vodič in šofer sta nas najprej odpeljala do vhoda na Trg nebeškega miru- Tiananmen. Trg naj bi bil največji na svetu, sprejel naj bi čez milijon ljudi, na njem je mavzolej Mao Ze Dongu, obdajajo ga pa Nacionalni muzej, palača "parlamenta" in južni vhod v Prepovedano mesto.
Trg je odprt le do cca 19 ure, potem spustijo zastavo in ga zaprejo

Trg je ena glavnih točk, ki naj bi jo vsak Kitajec vsaj enkrat v življenju obiskal (tako kot Zid).
V ozadju je stavba "skupščine"

Varnost je na prvem mestu, tako je dostop na trg možen po obveznem varnostnem pregledu, ki vključuje rentgenski pregled prtljage (tako kot je obvezen na vsaki postaji podzemne železnice).
Za prehod s trga nebeškega miru do vhoda v prepovedano mesto ali obratno se je potrebno postavit v vrsto za prečkanje avenije, ki ju ločuje. Samo za prečkat cesto smo rabili 15 minut, da smo se zdrenjali skupaj s kakšnim milijonom Kitajcev.

Prepovedano mesto je obzidan sklop stavb, palač, vrtov, paviljonov... Vse je povezano v smiselno celoto in kljub gneči, ki nas niti ni rako zelo hudo motila, smo lahko občudovali veličastnost in preprostost tega velikega kompleksa.
Glavni vhod na območje Prepovedanega mesta

Na prvem dvorišču. (Mariča premaguje vročino z marelo...)

...jaz pa z vodo
Moški simbol cesarja
Ženski cesarski simbol

Mala cesarica

Zmaji in druga bitja varujejo cesarja

Kar nekajkrat smo doživeli, zlasti Petra in jaz, da so se Kitajci hoteli fotografirat z nama.

Sledil je obisk "tovarne" svile, kjer so nam na hitro pokazali različne stadije razvoja sviloprejk, različne kokone in kako in kakšne niti potegnejo iz njih ter kako raztegnejo posamičen kokon v tenko kopreno velikosti več kot enega kvadratneg/a metra.
Stopnje razvoja sviloprejk

Kokoni iz katerih potegnejo nitke

Kokone z dvema bubama napnejo čez kalub..

...iz njega pa raztegnejo kopreno

Veliko število kopren tvori odejo

Približno petsto takšnih raztegnjenih kokonov je potrebno za en svilen "kovtr" povprečnih dimenzij. Mariča se je takoj navdušila in odločila za nakup, jaz sem pa še malo premišljevala, na koncu pa sem se tudi jaz odločila za nakup in upala, da bom uspela zbasat zadevo v že tako polno potovalko.

Po kosilu v eni tipični restavraciji, ki je bilo zelo okusno, je sledil ogled Templja nebes ali Nebeškega templja. To je moja najljubša stavba v Pekingu. V čudoviten vrtu oz. parkun ki je po površini večji od prepovedanega mesta, se nahaja čudovit okrogel, moder tempelj, ena najznačilnejših podob Pekinga.
Žal ne znam našteti vseh okusnih jedi

Tempelj nebes se nahaja v čudovitem parku

V njem so nekoč cesarji darovali bodovom darove za dobro letino in uspešne vojne. Zgradba je okrogla in čudovite modre barve. Besedo "čudovito" pogosto uporabljam, ker je zelo prikladna za opise....


Program ogledov za tan je bil zaključen. Na presenečenje našega vodnika pa smo se mi podali še v obvezen šoping v enega najbolj obleganih pekinških marketov-Silk market, kjer smo barantali do onemoglosti.
Improvizirana kabina za pomerjanje

Po nakupih smo se zadovoljni odpravili v hotel.
Opozoril je povsod polno. Tudi v hotelu


Ni komentarjev:

Objavite komentar